TKH

Bloggen om min träning

Träning

Dags att väcka kroppen igen…

Äntligen lite tid för träning igen, fast vilan har ju behövts den med… Har vart fullt upp med andra aktiviteter – möte med klubbens träningsgrupp i måndags där vi utvärderade introduktionscyklingen vi haft under våren, styrelsemöte i tisdags och aktiviteter med jobbet igår i form av middag på restaurang Jungfrusund på Ekerö.

Klubbens träningsserie, SMACK-serien, hade igår besök av Lisa Nordén (http://www.lisanorden.se/tempo-traning-med-smack/) kul att se att träningen passar alla 🙂

Dagens träning då för egen del, sista passet innan det är dags att köra Siljan-runt – 16 mil som väntar. Det kändes bra i kroppen och bra väderförhållanden (trots några små regnskurar) så gick det undan idag i mina mått mätt, knappt 7 mil på runt 2 timmar gav ett snitt på strax under 33 km/h och 225 watt i snitt.

Nu är det bara att vila igen, fylla på depåerna och toppa med lite kolhydrater 🙂

  1. Bra att du är laddad! på lördag blir det åka av:-)

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.